پنج شنبه 1 آبان 93 Thursday 10/23/2014
ویژه نامه آرشیو روزنامه تماس با ما دیدگاه شما صفحه اصلی
صفحه آخر ورزش حوادث باشگاه دریچه سینما و تلویزیون فرهنگ جامعه پارس 4 پارس 3 رویداد صفحه اول
 آدرس جدید وب گاه روزنامه افسانه http://www.afsanehonline.ir
آدرس جدید وب گاه روزنامه افسانه http://www.afsanehonline.ir
http://www.afsanehonline.ir
آدرس جدید وب گاه روزنامه افسانه
http://www.afsanehonline.ir
        
 اخبار روزنامه افسانه                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
14 هزار تن کلزا در فارس خريداري شد

محمدتقي مقامي افزود: هم‌اكنون قيمت خريد تضميني دانه روغني كلزا هر كيلو 6 هزار و 200ريال است و از ابتداي زمان خريد تا پايان فصل برداشت افزون ‌بر 85 ميليارد ريال حداكثر ظرف مدت سه روز بابت خريد بيش ‌از 14 هزار تن به كشاورزان استان پرداخت شده است. مقامي گفت: با توجه به اقليم خشك اغلب مناطق كشور، محدوديت آب براي توسعه گياهان روغني تابستانه مانند سويا، ذرت و آفتابگردان و لزوم بهره‌گيري از نزولات آسماني، ترويج و توسعه كلزا گزينه‌اي بي‌بديل براي تحقق خودكفايي در تامين روغن نباتي محسوب مي‌شود.

وي ادامه داد: دانه روغني كلزا (كانولا) كه در زبان‌هاي اروپايي به نام‌هاي Brassice،Napus،Rapeseed،Colza،Raps شهرت دارد، در مقايسه با روغن حاصله از دانه‌هاي روغني ممتاز آفتابگردان، ذرت و سويا به‌ دليل داشتن پروتئين و حضور اسيدهاي چرب اشباع نشده و فاقد كلسترول از كيفيت تغذيه‌اي بالايي برخوردار است. مدير سازمان تعاون روستايي استان فارس در بيان تجزيه مواد تشكيل دهنده بذر كلزا گفت: دانه كلزا يا كانولا داراي 17 تا 25 درصد پروتئين، 45درصد روغن، سه و هفت دهم تا 5/5 درصد رطوبت،20 تا 25 درصد هيدرات كربن، 2/3 تا 3/5 درصد مواد معدني و يك تا چهار درصد گلوكز اينولات است.

مدير سازمان تعاون روستايي فارس با بيان اينكه براساس برنامه چهارم توسعه استان فارس، ترغيب كشاورزان به افزايش سطح زير كشت و بالا بردن راندمان توليد، كشت كلزا در برنامه كاري بخش‌هاي اجرايي قرار دارد، افزود: با توجه به روند فزاينده كشت گياه كلزا در استان، ساقه‌هاي باقي‌مانده از اين گياه پس‌ از برداشت محصول بدون استفاده مي‌ماند درحالي كه مطالعات اوليه مربوط به ويژگي‌هاي الياف ساقه كلزا نشان مي‌دهد كه اين گياه مي‌تواند ظرفيت مناسبي براي توليد كاغذ داشته باشد. مقامي با اشاره به علل عمده انتخاب كلزا و توسعه كشت آن در استان گفت: پایيزه بودن آن و امكان استفاده از نزولات آسماني و نياز كمتر به آبياري، افزايش عملكرد در تناوب با غلات و امكان مبارزه مطلوب با علف‌هاي هرز نازك برگ غلات، به‌وسيله علف‌كش‌هاي ويژه نازك برگ‌كش، داشتن نقش مهم در توسعه صنعت زنبورداري، استفاده از تجارب ارزنده كشورهاي موفق در كاشت كلزا، دارا بودن درصد روغن بالا در مقايسه با بعضي از دانه‌هاي روغني مرسوم و برخورداري از كيفيت تغذيه‌اي مطلوب، از علل عمده انتخاب كلزا و توسعه كشت آن در استان فارس است.  در ادامه مدير سازمان تعاون روستايي استان فارس به گزارش عملكرد اين سازمان در زمينه خريد كلزا پرداخت و افزود: از ابتداي زمان خريد توسط اتحاديه‌ها و شركت‌هاي تعاوني روستايي، تا پايان فصل برداشت بيش‌از14 هزار تن دانه روغني كلزا از كشاورزان استان فارس به‌صورت تضميني خريداري شده است. وي افزود: در شهرستان‌هاي جنوبي، لامرد با 608، مُهر 14، لارستان 766، خنج 116، قيروكارزين160 و فراشبند 40 تن و در مجموع يك‌ هزار و 831 تن، برداشت در ارديبهشت ماه آغاز و پايان يافته است. وي ادامه داد: در شهرستان‌هاي كازرون با 83، ممسني يك‌ هزار و 611، فيروزآباد 795، فسا 813، استهبان480، داراب 92، ني‌ريز 159، شيراز يك هزار و 349، مرودشت 3 هزار و 855، ارسنجان 12 و سپيدان 236 تن و در مجموع 9 هزار و 485 تن، برداشت و خريد هم زمان در خرداد و تير ماه سال جاري صورت پذيرفته است. وي افزود: در شهرستان‌هاي شمالي پاسارگاد 175، خرم‌بيد 226، آباده 193 و اقليد 2 هزار و 155تن و در مجموع 2 هزار و 749 تن برداشت در تير ماه سال جاري آغاز و در مرداد ماه سال جاري پايان يافته است.

مقامي تصريح كرد: تاكنون 6 هزار و 902 تن كلزا به كارخانه نرگس شيراز، 6 هزار و 810 تن به گل بهار سپاهان اصفهان و 162 تن به اكسدانه تهران حمل شده و 190تن مابقي نيز درحال بارگيري به كارخانجات است. مدير سازمان تعاون روستايي استان فارس ادامه داد: دانه‌هاي روغني كلزاي استان بين 38 تا 40 درصد روغن داشته و از هر 100كيلوگرم دانه كلزا 38 تا 40 كيلوگرم روغن خوراكي استحصال مي‌شود و كنجاله اين محصول داراي حدود 40 درصد پروتئين است.

وي افزود: قيمت كلزا در سال جاري با احتساب 10 درصد رطوبت و دو درصد ناخالصي 6 هزار و 200 ريال تعيين شده است.

 

محله های قدیمی شیراز
آخرین نرخ مسکن در بازار شیراز
خودرو-معرفی هیوندا آزرا 2011
اعلام نرخ حق الزحمه بنگاه های مسکن شیراز
تیتر یک - تردید دوباره در استیضاح شهردار
                                                                              Balatarinارسال به  
   


(( تمام حقوق این سایت متعلق به روزنامه افسانه بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است ))


Powered By ARAAX